Cennete Girecek İlk ve Son İnsan

19.02.2022
1.150
Cennete Girecek İlk ve Son İnsan

Cennete Girecek İlk ve Son İnsan

İnsanın geçici dünyada belirli bir amaçla yaşamını sürdürmesi ve amacı doğrultusunda da dünyadan ayrılması gibi bir durum söz konusudur. Elbette bu yaşam döngüsü içerisinde hayırlı ameller ile bu dünyadan ayrılmayı herkes dilemektedir. Tabi ki bu hususta bazıları başarılı olurken bazıları da bu sınavı geçemeyecektir. İnsanoğlu birçok konuda merak ettiği hususlar vardır. Bu hususlardan ve sorulardan bir tanesi olan cennete girecek ilk ve son insan kim olacaktır. Cennete en son girecek kişinin Cüheyne kabinesinden bir adam olduğunu bildiren Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Cüheyne cennete gireceği sırada ‘Cehennemde senden başka azap kaldı mı diye sorulacağını bildiriyor. Cüheyne ise hayır ben sonucuyum der’ diye buyuruyor.

Cennete ilk gireceklerle alakalı Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) Hesaptan sonra Ümmet-i Muhammed’den üç grup, herkesten önce cennete girecektir. Bu üç grubunda ümmetinden olduğunu bildiren peygamberimize sabaheler soru yönelmiştir. Ümmetinden olduğunu nasıl anlayacağınız sorusuna Peygamber Efendimiz ‘Abdest azaları pırıl pırıl parlayacaktır’ diye buyurmuştur. Bu yüzdendir ki abdeste özen göstermek çok önemli olup abdest aynı zamanda şeytanı da kovmaktadır. Güzel abdest Müslümanı cennete götürecek en önemli anahtarlardan bir tanesidir.

Güzel Abdestin Hikmeti Nedir?

Miraç esnasında Cenneti dolaşan Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) takunya sesi işitmiştir. Bu ses güzel bir köşkün bahçesinden gelmektedir. Peygamberimiz Cebrail A.S. ‘a takunya sesini sormuş. Cebrail A.S. da bu takunya sesi senin ümmetinden olan Bilal’indir diye cevap vermiş. Sonrasında Peygamber Efendimiz ‘Ya Bilal sen nerden kazandın bu dereceyi’ diye Bilal’e sormuş. Bilal’i Habeşi Hazretleri de Peygamber efendimize ‘Ya Resulallah ben fakir biriyim. Hiç han da hamam da yaptırmadım. Hayır da yaptırmadım, çünkü param yoktu. Ancak çok özenerek güzel abdest alırım’ diye buyurmuştur. Abdestin Hazreti Bilal’e kazandırdığı böylesine güzel bir ödül olduğunu nesillerdir bizlere aktarılmıştır. Bizlerde güzel abdestin hikmeti konusunda bu durumu dikkate alabiliriz.

Amel Kişiyi Yavaşlatır

Cennete girecek olan son adam ile alakalı olarak farklı hadisler söz konusudur. Bu hususta Sahih-i Müslim’de cennete girecek olan son adam sırat köprüsü üzerinde bir gidip bir de duruyormuş. Durduğu zaman diliminde ise cehennem onu yakıyor. En sonunda da çok zor ve ağır bir şekilde korku içerisinde sıratı geçiyor. Sonrasında ‘Ya Rabbi Elhamdülillah beni kurtardın’ der. Sonrasında da bu kul ‘Ya Rabbim en kötü kulun ben miyim? Ağır ağır götürdün beni buradan bir sürünerek bir emekleyerek’ der. Allah (C.C.) bu kula buyurur. ‘Seni ben yavaşlatmadım. Seni yavaşlatan amelindir. Sen hızlı gidecek ameller işlemedin.’

Sırat köprüsünden bazı kullan göz açık kapanıncaya dek geçen sürede sıratı geçerken bazıları da adeta rüzgar gibi geçecek. Bazıları da koşarak geçerken bazıları da yürüyerek geçecek. Bazı kullarda sırat köprüsünden sürüne sürüne geçecek. Hızlı ve en güzel şekilde sırat köprüsünden geçmek istiyorsanız amelinizi de ona göre yapmalısınız. Nitekim amel kişiyi yavaşlatır ve sırat köprüsünden geçmek her kula nasip olmaz.

İmanı Olanlar Kurtuluşa Erecek

Dünya üzerine gelen peygamberlerin hepsi dua hakkını dünya da iken kullanmışlardır. Fakat Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V.) dua hakkını mahşere saklamıştır. Peygamber efendimiz sahih hadislerle de sabit oluğu üzere ‘Ben ümmetimi orada kurtaracağım’ diye buyurmuştur. Kur-an’ı Kerim’de de bu duruma işaret vardır. Allah (C.C.) Duha suresinde şöyle buyurmuştur. ‘Ey habibim, sen tamam deyinceye kadar vereceğim’ diye buyuruyor. Bizler öyle bir Peygamberin ümmetiyiz ki, ümmeti içerisinde bir tanesinin kılına zarar gelse sıkıntıdan uyuyamaz. Böylesine bir peygamberin ümmetinin cehenneme girmesine razı olması düşünülemez dahi. Elbette bu hususta Peygamber Efendimiz bizlere İnşallah şefaat edecektir.  Kiminin cehenneme girmemesi için uğraşacakken kimisini de cehennem çukurundan kurtaracaktır. Elbette kalbinde imanı olan kişilerin kurtuluşa ermesi mümkündür.

Cehennemde Kömüre Dönen Kullar

Cennet bir Müslüman için çok büyük bir nimettir. Fakat cehennem de hiç ama hiç hafife alınacak bir yer değildir. Azabı çok zor olan Cehennem orada bulunanları kömürleştirir. Cehenneme giren kul orada günahının bedelini ödemiş ise Allah o kulları oradan çıkarıp rahmet denizine atacak. Rahmet denizinde tekrar hayat bulanan kullar burada düzelecekler. Sonrada Allah’ın izni ve inayeti ile cennete gireceklerdir. Ancak alınlarında cehennemden geldiklerini gösteren bir iz bulunacaktır. Cennettekiler sen cehennemde miydin diye şaşırıp o kula soracaklardır. Bu kez de cehennemden gelen kullar cennete utanç duyacaklardır.

Elbette böyle bir durum ile karşılaşan kullar Allah’a yalvararak izlerin silinmesini dileyeceklerdir. Kulların bu izlerini kaldıracak olan Allah (C.C.) kulunu rahata erdirecektir. Elbette böylesine zorlu ve eziyetli bir durum ile karşılaşmama adına şuandan itibaren düzgün bir kul olmaya gayret etmeliyiz. İnsan yaşamı boyunca doğru işlerde yer alır, namazını doğru kılar ve iyi bir kul olursa neticesinde cennet ile ödüllendirilir. Ödüllerin en güzeli olan cennette sonsuza dek kalacak olması da ne denli önemli olduğunu gösterir.

YAZAR BİLGİSİ
Erhan
Ben Erhan. Dinimiz hakkında araştırma yapmayı severim ve kendi öğrendiğim faydalı bilgileri siz kardeşlerimle de paylaşmaktan memnun olurum. Bana destek olmak için konularıma yorum yapabilirsiniz. Sevgilerimle,
YORUMLAR

  1. muharrir dedi ki:

    Rabbenâ âtina fid’dünyâ haseneten ve fil’âhireti haseneten ve kınâ azâbennâr. Birahmetike yâ Erhamerrahimîn

  2. Ömer dedi ki:

    Allah hepimizi cennetinde esirgemesin inşallah Allah’ım sen affedicisin büyüksün yücesin sen affet bizi