Bismillahillezi Duası Ne İçin Kaç Kere Okunur? Fazileti

24.04.2022
1.459
Bismillahillezi Duası Ne İçin Kaç Kere Okunur? Fazileti

Bismillahillezi Duası Ne İçin Kaç Kere Okunur? Fazileti

Kendimizi, çocuğumuzu ve ailemizi bütün kötülüklerden korumak isteriz. Bunun için tüm önlemleri almaya çalışırız. Dualar bu konuda bize yardım eder. Din hayatın kendisidir.

Bu bağlamda Kur’an her ailenin kendinden bir şeyler bulabileceği, anne-babalık becerilerini geliştirebileceği önemli bir kaynaktır.

Bismillahillezi Duası Fazileti

İmam-ı Rabbani hazretleri, talebeleri ile uzak bir diyara yolculuk ederken, gece, bir handa kaldılar.” Bu gece bir bela zuhur edecektir. (Bizmillahillezi la yedurru ma’asmihi şey’ün fil ardı ve la fissemai ve hüves semi’ul alim) duasını 3 defa okuyun.” Buyurdu. Gece büyük bir yangın oldu. Her odada eşyalar yandı. Duayı okuyanlara bir şey olmadı. Eğer kendinize büyü yapıldığını, haset edildiğini düşünüyorsanız sabah-akşam üç defa bu duayı okuyalım.

Bir rivayete göre Hz. Ali bir yemeğe davetlidir. Peygamber efendimizi yemeğe gitmeden önce yanına çağırır ve bu duayı üç kez okumadan yemeği yememelisin der ve bu duayı öğretir. Hz. Ali yemek davetine icabet eder ve aklına peygamber efendimizin sözleri gelir ve duayı okur. Yemeği yer ama sofradaki diğer kişilere bir şey olmaya başlar. Yemeklerde zehir varmış, yiyen herkes zehirlenir sadece Hz. Ali ye bir şey olmaz. Herkes sorar ya Ali sana neden bir şey olmadı. Peygamberim bana bu duayı okumamı söyledi sizden bundan sonra bu duayı sabah – akşam okumalarını önerir.

Bir alim, ziyaretine gelen kişilere  bismilahillezi duasını sabah- akşam 3 kez okumalarını önerir. İçlerinden biri alime sen neden felçlisin o zaman der ve alim der ki, ben felç kaldığım gün bu duayı okumayı unuttuğunu belirtir.

Gündelik hayatımız içerisinde zarar verici her şeyden belalara karşı kötülükten koruyan bu duayı ezberleyelim.  Bu duayı okuyan kişiyi ALLAH koruma altına alır. Günümüzde belalar o kadar arttı ki nerden hangi bela geleceğini tahmin bile edemiyoruz.

“Bizmillahillezi la yedurru ma’asmihi şey’ün fil ardı ve la fissemai ve hüves semi’ul alim” duanın açıklaması (Allah’ın yüce ismine sığınana yerde ve gökte hiç bir şey zarar veremez! O, her şeyi işitir ve her şeyi bilir.)

Tedbirimizi biz alalım tevekkülümüzü Rabbime bırakalım. Dualarının önemi büyüktür. Peygamber efendimiz; “ettiğiniz dualarınız çocukların etrafını korumaya alır. Sizler bu olaya şahit olup görebilseydiniz dilinizden dua etmeyi hiç bırakmazdınız “demiştir. Günümüzde her zaman çocuklarımızın yanında olamıyoruz. Çağ ilerledikçe her kesimin bulunduğu ortam çeşitlilik artıyor. Bu duanın fazileti çok büyük inşallah biz sevdiklerimizin yakınında olamasak da dualar onlar her daim korumaya devam eder.

Bismillahillezi Lâ Yedurrü meâs mihi şey-ün fil-erdi ve lâ fissemai ve hüves semiül âliym ne için okunur?

“Her Kim ki akşamları üç kere; *Bismillahillezi Lâ Yedurrü meâs mihi şey-ün fil-erdi ve lâ fissemai ve hüves semiül âliym* diyerek dua ederse, sabaha kadar apansızın bir bela kendisine isabet etmez. Kim de sabahleyin üç kere (aynı şekilde) dua ederse, akşama kadar aniden bir musibetle ve belayla karşılaşmaz.”

YAZAR BİLGİSİ
Ayşe Vural
Merhabalar, Ben Ayşe sitenize kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Köşe yazılarımla kişisel düşüncelerimi paylaşacağım.
YORUMLAR

  1. abdullah yörük dedi ki:

    Elinize sağlık çok güzel açıklayıcı bi yazı olmuş. Emeği geçenlerden Allah razı olsun.