Bilmediğiniz Belalardan Allah’a Sığınma Duası

29.04.2023
6.913
Bilmediğiniz Belalardan Allah’a Sığınma Duası

Bir kul olarak başımıza neler geleceğini asla bilemeyiz. Hayatın içinde iyilik güzellik olduğu gibi çirkinlikler ve kötülüklerde vardır. Bilmediğiniz belalardan Allah’a sığınma duası görünür görünmez her türlü kötülükten korunmak için okunmalıdır. Belalardan korunmak için düzenli olarak Allaha sığınarak dua etmeliyiz. Özellikle günlük dualar arasında Ayetel kürsi mutlaka okunmalıdır.

Yaradana sığınma duaları ile kötülüklerden ve belalardan kurtulmak mümkündür. Hayatın ne getireceği asla belli olmaz. Bu yüzden her gün korunma duaları ile gerek kendimizi gerekse ailemizi belalara karşı korumalıyız. Bazı ayetler ve dualar gelebilecek birçok belayı bertaraf etmektedir. Duaların abdestli okunması çok önemli olacaktır.

Peygamberimizin Sığındığı Şeyler

Günlük sığınma duası ile belaları uzaklaştırmak mümkündür. Allahtan verdiği vermediği her şey için hayır istemek belaları uzaklaşmasına neden olmaktadır. Oku okurken duaların meallini de öğrenmeniz çok yararlı olacaktır. Böylece hem dille hem de kalbinizde etkili bir şekilde Allahtan korunma dileyebilirsiniz. Gerek ahirette gerekse dünyada iyilik güzellik istemek bilinmeyenden Allaha sığınmak çok önemlidir.

Bununla birlikte insanlar bilmeden de bir belaya bulaşabilir. Örneğin arkadaş ortamında umulmadık bir şekilde belalı bir durum içerisine girebilir. Bu yüzden sığınma dualarında cehennemin ateşine yaklaştıran her şeyden korunmayı dilemeliyiz. Hayırlı insanlar ve durumlar içerisinde bulunmayı dualarımızda dile getirmeliyiz. Eğer kişi belalı bir durum içerisindeyse bu durumun Allah tarafından hayra dönüşmesini yönünde dua etmelidir.

Bilmediğiniz Belalardan Allah’a Sığınma Duası

Bilmediğiniz ve görmediğiniz sizi üzecek olan belalardan kurtulmak için Allah’a sığınmalısınız. Allah’a sığınarak dua edebilir ve belalardan uzak durabilirsiniz. Görmediğiniz ve bilmediğiniz belalar sizin hayatınıza gelebilir. Bu iş yerinde olabilir, çalışma hayatınızda olabilir, yolculukta olabilir, okulda olabilir. Aklınıza gelecek her yerde belalar hiç beklemediğiniz bir anda sizi bulabilir. Bu sebeple her gün bu duayı okursanız Allah’ın koruması altına girer ve Allah’ın izniyle bilmediğiniz görmediğiniz belalardan uzak durmuş olursunuz. Vereceğimiz bu duayı günde en az bir kere en önemlisi de evden çıkarken okursanız size faydalı olacaktır. işte duamız;

Duanın Okunuşu: Allahüme inni es’elüke minel-hayri küllini ‘acilini ve acilini ma ‘alimtü minhu ve ma lem a’lem. Ve e’uzü bike mine’ş-şerri küllini ‘acilini ve acilini ma ‘alimtü minhü ve ma lem a’lem ve es’elüke’l-cennete ve ma karrabe ileyha min kavlin ev ‘amelin. Ve e’uzü bike minen-nari ve ma karrabe ileyha min kavlin ev ‘amelin. Ve es’elüke hayra ma se’eleke ‘abdüke ve Rasulüke Muhammedün (s.a.v.). ve e’uzü bike min şerri meste’aze bike minhü ‘abdüke ve Rasulüke Muhammedin (s.a.v.). Ve es’elüke ma kadayte li min emrin en tec’ale ‘akıbetehu ruşden.

Türkçe Anlamı: Allah’ım! Bildiğim ve bilmediğim, hemen verdiğin veya daha sonra verdiğin (dünya ve ahiretin) her türlü hayrını Senden istiyorum. Bildiğim ve bilmediğim, hemen verdiğin veya daha sonra verdiğin (dünya ve ahiretin) her türlü şerrinden Sana sığmıyorum. Senden cenneti ve beni cennete yaklaştıracak sözleri ve işleri yapabilmeyi nasip etmeni istiyorum.

Cehennemden ve beni cehenneme yaklaştıracak olan sözlerden ve işlerden Sana sığmıyorum. Kulun ve Peygamberin Muhammed (s.a.v.)’in istediği şeyleri Senden istiyorum. Kulun ve Peygamberin Muhammed (s.a.v.)’in Sana sığındığı şeylerden ben de Sana sığmıyorum. Hakkımda hükmettiğin işlerin sonucunu hayır yapmanı istiyorum. (Hâkim, De’avat, No: 1914; bk. İbn Hıbban, Ed’ıye, No: 869; İbn Ebi Şeybe, Dua, No: 29336)

Allah ettiğiniz duaları kabul etsin İnşAllah…

Çaresizlikten Allah’a Sığınmak Sözleri

İslam dininde çaresizlik anlarında Allah’a sığınmak için çeşitli dualar ve sözler bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • “Hasbiyallahu la ilahe illa huwa, aleyhi tevekkeltu wa huwa Rabbul arşil azim”: “Allah bana yeter. O’ndan başka ilah yoktur. Ben O’na dayandım ve O, ‘Arş-ı Azim’in sahibidir” anlamına gelir.
  • “La hawla wa la quwwata illa billah”: “Allah’tan başka güç ve kuvvet yoktur” anlamına gelir.
  • “Allahümme la sahla illa ma ja’altahu sahla, ve ente tec’alul hazne izâ şi’te sahla”: “Allahım! Sen kolaylaştırmadıkça hiçbir şey kolay değildir. Sen istediğinde zor olanı bile kolaylaştırırsın” anlamına gelir.
  • “Allahümme inni as’aluka min fadlikal azim, bi-anna laka alhamdu ala ni’matikal lati taqaddamtuha, wa bi-anna laka alhamdu ala ni’matikal lati lama tuwahhidhu ahadun min khalqika”: “Ey Allah’ım! Senin büyük lütfundan bana vermeni istiyorum, önceden verdiğin nimetler için sana hamd ediyorum ve senin hiçbir yaratığın tek Allah olduğunu tevhid etmediği nimetler için de sana hamd ediyorum” anlamına gelir.

Bu dualar, çaresizlik anlarında Allah’a sığınmak ve güçsüzlüğünü ifade etmek için okunabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, dua yalnızca bir araçtır ve gerçek kurtuluş, Allah’ın izniyle sabır, dua ve çaba ile elde edilir.

YAZAR BİLGİSİ
Elif Dmr
Elimden geldiğince araştırma yaparak dinimiz hakkında bilgi verici ve faydalı içerikleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Paylaşımlarıma yorum yaparak sizlerde bu yolda ban destek olabilirseniz sevinirim. Sevgilerimle,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.