Berat Kandili Ne Zaman? Berat Kandilinin Önemi

Berat Kandili Ne Zaman? Berat Kandilinin Önemi

Berat Kandilinin Önemi

Rahman ve rahim olan Allah’ın adıyla Bismillahirrahmanirrahim diyerek Berat gecesi ne anlama gelir? açıklamaya çalışalım.

Berat, bütün kötülüklerden arınma, kurtulmak ve af edilmek anlamına gelmektedir. Berat gecesi ise Müslümanlara kul olmanın bilinciyle yaradana hesap verecek olmanın şuuruyla; hata yapmaktan ve suç işlemekten uzak durmayı, günahlardan arınmayı, Allah tarafından affedilmenin yanında kul olarak ta affetmeyi bilmeyi, Allah’tan bağışlanma dilerken kişisel olarak bağışlayıcı olmayı nasip eder.

Berat gecesi, kamerî aylarının sekizincisi olarak kabul edilen Şaban ayının ikinci haftasına denk gelmektedir. Yani Şaban ayının on dördüncü gününü on beşinci güne bağlayan gecedir.

Berat gecesinde neler oluyor?

Müslüman olmayı kabul etmiş olan herkes için Berat gecesi, mağfiret ve kurtuluş gecesi olarak kabul edilir. Mümin kişiler bu gecenin gündüzünde oruç tutar, gecesinde ise namaz kılıp Kur’an okuyarak ibadet ederler. Kadir gecesinden sonra Berat gecesi, Müslüman aleminin gelmesini sabırsızlıkla beklediği bir gecedir. Bunun nedeni ise bu önemli gecede her bir kulun bir senelik günahı, sevabı ve tüm amelleri tespit edilir. Berat gecesi neler oluyor? biliyor musunuz? Bu özel ve kutsal gecede bir yıl boyunca kimler ölecek kimler doğacak belirleniyor.  Ecel defterinin karara bağlanması gibi bir yıllık rızıkda bu gecede belirlenir.

Berat gecesinde diğer tüm kutsal gecelerde olduğu gibi rahmeti ilahiyenin ve tüm gök kapıları sonuna kadar açıktır. Peygamber efendimiz bir hadisi şerifte, Şaban ayının onbeşinci gününde oruç tutun gecesinde ise ibadet edin. Çünkü o gece güneş battıktan sonra Allahü teâlâ af dileyen kulunu af eder rızık dileyene rızık nasip eder diye buyurmuştur.

Resulü Ekrem şöyle buyurmuştur;  Cibril geldi ve bu gece Şaban’ın on beşinci gecesidir. Bu gece cenabı hak Beni Kelb kabilesinin koyunlarının tüylerinin sayısı kadar kişiyi cehennemden azat eder, dedi. Edilen tüm dualarınız kabul olunacağı bu gecede Allah müşriklerin, gaddar ve kindar olanların, anne babasına sevgi, saygı duymayanların, akrabaları ile dargın olanların, zina eden ve içki içenlerin yüzüne bakmaz.

Bu seneden gelecek seneye kadar meydana gelecek olan olayların tümü ayrı ayrı melekler tarafından defterlere yazılır. Rızık, ecel, ölüm, doğum, zenginlik, fakirlik gibi insanların hayatlarıyla ilgili olan her şey bu gecede yazılır.

Berat Kandili Ne Zaman?

Berat kandili 2022 yılında 17 Mart 2022 Tarihine denk gelmektedir.

2023 Yılında ise Berat Kandili 6 Mart Pazartesi Gününe denk gelmektedir.

Üçaylar hakkında ki içeriğimiz için de bu konumuzu ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.