Anksiyeteye İyi Gelen Dualar – Kesin Çözüm

04.09.2022
20.822
Anksiyeteye İyi Gelen Dualar – Kesin Çözüm

Anksiyete bir kaygı bozukluğu hastalığıdır ve tıpta çaresi bulunmaktadır. Tıbbi olarak tedaviye ihtiyaç duyulan bir hastalıktır. Anksiyeteye İyi Gelen Dualar rahatsızlığı olan kişilerin gerekli tedavileri gördükten sonra yapmaları gereken diğer bir husus ise dua etmektedir. Dua etmek yüce Allah ile irtibata geçmektir ve kendisinden yardım istemektedir.

Anksiyeteye İyi Gelen Dualar

Yüce Yaradan tüm hastalıklara şifa verebileceği gibi, kendisine dua eden ve anksiyete rahatsızlığı olan kişilere de şifa verebilir. Bu tamamen yüce Allah’ın iradesinde olan bir şeydir. Kulun ise bu rahatsızlığından dolayı Rabbine yönelmesi ve kendisinden yardım istemesi önem arz etmektedir.

Kulunun her halini bilen ve kendisini bazı hastalıklar ile imtihan eder Allah-u Teala, kendisine dua etmesini istemektedir. Dua eden kulunun duasını ise kabul edeceğini, Kuran-ı Kerim’in ayeti ile bizlere göstermektedir. Mümin Suresinin 60’ıncı ayeti kerimesinde ise Allah (celle celaluhu) şöyle buyurmuştur. ”Bana dua edin ki ben de ettiğiniz duanızı kabul edeyim. (Kaynak : Mümin Suresi Ayet / 60)

Depresyon ve Anksiyeteye Iyi Gelen Dualar ve Sureler

Depresyon ve Anksiyeteye iyi Gelen Dualar ve Sureler

Eğer bana kulluk etmekte kibirlenir ve bana dua etmekten yüz çevirirseniz, bu kişiler aşağılanmış olarak cehenneme gideceklerdir” Allah-u Teala kullarına bu gibi farklı ayetler ile de dua etmelerini emretmektedir. Dua kulun silahıdır ve Rabbinden yardım görmesine bir işarettir.

Anksiyeteye iyi gelen dualar içerisinde aynı zamanda Bakara Suresinin 153’ünce ayet-i kerimesi de vardır. Bu ayette Allah şöyle buyurmuştur. ”Ey iman eden kullar. Allah’tan yardımızını sabır ederek ve namaz kılarak dileyin. Allah sabreden ve dua edenler ile beraberdir” (Bakara Suresi Ayet / 153)

Bu yüzden anksiyete ve benzeri kaygı bozukluğu olan kişilerin de Yaradana sığınmaları ve dua etmeleri önemlidir. Allah-u Teala kulunu işitmekte ve kendisini gözetlemektedir. Her halini ve sıkıntısını bildiği gibi, kendisine yardım edeceğini ise dua etmeleri halinde vaad etmektedir. Eğer sinir ve stres ile ilgili anksiteye bozukluğunuz varsa, Kuran-ı Kerim ayetleri ile yüce Yaradana dua etmeli ve kendisinden yardım istemelisiniz. Şüphe yoktur ki Allah dualara icabet eden ve kulunun imdadına hızlı bir şekilde yetişen yaratıcıdır.

Anksiyeteye Iyi Gelen Dualar

Anksiyeteye İyi Gelen Dualar

Depresyon ve Anksiyeteye İyi Gelen Dualar ve Sureler

Depresyon ve anksiteye gibi kaygı bozuklukları günümüzün en çok rastlanan hastalıkları içerisinde yer almaktadır. Bu gibi hastalıkların gelişmiş olan tıpta çaresi olduğu gibi, iyileşme süresi de hızlı şekilde gerçekleşmektedir. Bu gibi rahatsızlıkları olan kişilere sevgili Peygamberimiz hadis-i şeriflerde yapmaları gelen duaları öğretmektedir.

Depresyon ve anksiyeteye iyi gelen dualar sizin tamamen bu hastalıktan kurtulmanızı sağlayacaktır. Bu hususta önemli olan ise yapacağınız duaya tamamen kalpten inanmanızdır. Aynı zamanda kulluk namına görevlerinizi yerinize getirmeniz, duanıza yüce Allah’ın kısa sürede icabet etmesini sağlayacaktır.

Kuran-ı Kerim ayetleri ise her hastalığa şifadır. Yeter ki kul bu ayetlerin gücüne inanmalı ve Allah’tan ümidini hiç bir zaman kesmemelidir. Eğer inanmadan adet kabilinden bir dua yapılırsa, bu dua kabul olmayacaktır. Depresyon ve kaygı bozukluğu için okumanız gereken dualar sizlerin sosyal hayatınızda da düzenli bir hayat sürmenizi sağlayacak ve psikolojinizi düzeltecektir.

Bu rahatsızlığı olan kişiler ise şu sureleri okuyabilirler.

 • Fatiha Suresi
 • Felak Suresi
 • Nas Suresi
 • İnşirah Suresi

kişinin anksiyete başta olmak üzere tüm kaygı bozukluklarından kurtulmasını sağlayacak ayetlerdir. Aynı zamanda Ayetel Kürsi duasını hem namaz içerisinde, hem de yatarken sık sık okumak kişinin, kaygı bozukluklarının gitmesini sağlayacak ve kendisinin psikolojisini düzeltecektir. Anksiyeteye sebep olan hastalıklar ise bu ayetlerin gücü ve Allah’ın yardımı ile gidecektir.

Anksiyeteye iyi gelen dualar olarak da ”La ilahe illa ente sübhanek(e) inni küntü minez zalimin” sıkça okunmalıdır. Bu duanın manası; Ya Rabbi şüphe yokki ben nefsime zulüm ettim ve zalim oldum, sen ise tüm noksanlıklardan münezzeh olan ve beni bağışlayacak olansın. Kişinin bu dua ile Rabbine yönelmesi ve hastalığından dolayı kendisinden yardım etmesi, yüce Yaradanın kendisine kısa sürede yardım etmesini sağlayacaktır.

Bu dua Hazreti Yunus Peygamberin balığın karnında iken ettiği duadır ve Allah (celle celaluhu) peygamberine etmiş olduğu bu dua ile yardım etmiştir. Peygamber duası ile Rabbine yönelen bir kula Allah icabet edecek ve kendisinin duasını kabul ederek sıkıntısını giderecektir. Bu duayı sıkça okuyan kişinin psikolojisi Allah’ın izni ile iyileşecek ve anksiyete gibi kaygı bozukluklarından kurtulacaktır.

Anksiyeteye Iyi Gelen Dualar 2

Anksiyeteye İyi Gelen Dualar

Kaygı Bozukluğu İçin Esma

Kaygı bozukluğu olarak bilinen ve günümüzde insanların psikolojik bunalıma girmesine neden olan anksiyete rahatsızlığı, kendilerinin hayatlarını alt üst etmektedir. Bu rahatsızlıktan müzdarip olan kişiler ise yüce Allah’ı çokça zikretmelidir. Çünkü kulun Rabbini zikretmesi kendisini manevi olarak rahatlatacak ve kaygı bozukluğu gibi yaşadığı sıkıntıdan kendisini kurtaracaktır.

Rabbini zikir gibi kulun yapacağı ibadetler de anksiyete gibi rahatsızlıkların ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Anksiyeteye neden olan bazı vesvelere ise bu okunan esma ile tamamen yüce Allah’ın sayesinde bitecektir. Kaygı bozukluğu için esma mutlaka günlük olarak belli sayı dilimleri ile yapılmalıdır. Bu şekilde faydası daha hızlı şekilde görülecek ve kişinin iyileşmesi hızlanacaktır.

Anksiyeteye bozukluğu çeken kişiler şu esmaları okuyabilirler.

 • Ya Muin (ey yardım eden)
 • Ya Şafi (ey şifa veren)
 • El Vedud (inananları seven)
 • Er Rahim (inananları bağışlayan)
 • Er Rahman (kullarını esirgeyen)

günlük olarak en az 100’er defa zikredilmelidir. Stres, kaygı, anksiyete, endişe ve vesvese gibi psikolojik hastalıklara bu zikirler Allah’ın izni ile iyi gelecek ve kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda anksiyete hastalığı olan kişilerin günde 5 vakit namaz kılmaları son derece önemlidir.

Çünkü bu kişinin başka şeylerden uzaklaşmasını sağlayacak ve yüce Rabbine yaklaşmasına vesile olacaktır. Kişinin beş vakit namaz kılarak günde yapacağı ibadet ise, Rabbinin duasını hızlı şekilde kabul etmesini sağlayacaktır.

Vesvese gibi nedenlerden dolayı kaygı bozukluğu yaşayan kişiler ise, öncelikle bu durumu beyinlerinde bitirmeli ve negatif düşünceleri kafalarında atmalıdırlar. Yüce Allah’ın ayetleri ile kendisine sığınmalı ve çokça zikir ederek Allah’tan yardım istemelidirler. Şeytanın kendisine verdiği vesveseden bu şekilde kurtulacak ve daha huzurlu bir şekilde yaşam süreceklerdir.

Endişe ve Kaygı İçin Okunacak Sure

Anksiyete gibi kaygı bozukluğu dışında kişinin günlük hayatında kendisine sorun oluşturan davranışları vardır. Bunlardan bir tanesi ise endişedir. Endişe ederek hayat yaşamak bir kişinin hayatını olumsuz etkilemekte ve kendisinin hayat kalitesini düşürmektedir.

Psikolojik olarak da kendisinin kötü hissetmesini sağlayan endişe, bazen kişinin çıkmaz bir sokağa girmesine neden olmaktadır. Endişe ve kaygı bozukluğu yaşayan kişiler Allah’a dua etmeli ve kendisinden yardım istemelidirler.

Allah-u Teala’dan en güzel yardım isteme yöntemi Kuran-ı Kerim sureleri okuyarak olmalıdır. Çünkü Kuranın her ayeti inanan ve iman edenler için şifadır. Bu husus ile ilgili Allah ayet- kerimesinde şöyle buyurmaktadır. ”Hak geldi ve batıl ortadan kalktı. Şüphesiz batıl her zaman yok olmaya mahkum olacaktır. Biz Kuran-ı Kerim’in ayetlerini inananlar için şifa olarak indiriyoruz. Kuran ayetleri inananlar için rahmettir. İnanmayan, zalim ve inkarcıların ise Kuran ayetleri, onların zararlarını arttırır” (Kaynak : İsra Suresi Ayet 81 /82)

Bu ayette de görüldüğü gibi Kuran inananlar için şifadır ve okuyarak amel edenlere fayda sağlayacaktır. Endişe ve kaygı için okunacak sure içerisinde yer alan bu ayetler, kişinin şifa bulmasını sağlayacaktır. Yeter ki kul bu sureleri inanarak okusun ve şifayı Allah’ın vereceğine inansın. Bu şekilde amel edilirse endişelerinden kurtulacak ve Allah’ın rahmeti kendisini çepe çevre kuşatacaktır. Bu ayetler gibi endişe ve anksiyete gibi durumlarda, İnşirah Suresi bolca okunmalıdır.

İnşirah Suresi okunuşu şu şekildedir.

 • Elem neşrah leke sadrak.
 • Ve ve dağna anke vizrak.
 • Elleziy en gada zahrak.
 • Ve refeağna leke zikrak.
 • Feinne yemek usri yusra.
 • İnne yemek usri yusra.
 • Fe iza feragte fensab.
 • Ve ila rabbike fergab.

Anlamı : Ey Muhammed. Senin bağrını açmadık mı? Belini büken o yükü indirmedik mi? Sırtında bulunan ve sana eziyet veren o yükü indirmedik mi? Senin insanlar içerisinde şanını yüceltmedik mi? Şüphe yoktur ki her zorluk ile beraber bir kolaylık vardır. Evet her zorluk ile beraber bir kolaylık bulunmaktadır. O zaman boş kaldığın zaman kalk ve ibadet ederek yorul. Sadece Rabbine kulluk et, ondan yardım iste ve ona yönel.

Aynı zamanda endişe ve vesvese gibi psikolojik sıkıntı durumlarında, Felak ve Nas Sureleri okunmalı ve şeytanın şerrinden Allah’a sığınılmalıdır. Ayet-el Kürsi de anksiyete ve kaygı bozukluğu için her gün en az 10 defa okunması gereken suredir.

Korku İçin Esma

Büyük ve küçük herkesin hayatta korkuları vardır. Bu gibi durumlarda psikolojik yardım almak önemlidir. Gerekli tıbbı tedavi sonrası bu gibi durumlardan kurtulmak isterseniz, yüce Allah’ın 99 esmasını okuyabilirsiniz. Allah’ın tertemiz esması her hastalığa şifadır. Korku için esma özellikle endişe ve anksiyete gibi kaygı bozukluğu yaşayan kişilerin yapmaları gereken zikirdir.

Yüce Allah’ın esmasını her gün düzenli olarak zikreden ve ibadetlerini yapan kişiler, korktuklarından Yaradanın izni ile emin olacaklardır. Aynı zamanda Kuran-ı Kerim’in 106’ın ayeti olan Kureyş Suresini de her türlü korktuğunuz şey için okuyabilir ve kendinizi manevi olarak güçlü hissedebilirsiniz.

Eğer bebekleriniz uyku esnasında korkarak ağlıyorsa, Allah’ın ayetlerini anne ve babası olarak kendisine okuyabilirsiniz. Göreceksiniz ki kısa sürede çocuğun ağlaması kesilecek ve sizin göremediğiniz olan korktuğu şeyden kurtulacaktır. Kuran ayetleri gibi Allah-u Teala’nın esmasını da çocuğun boynuna asabilirsiniz. Eğer bazı korkuları siz yaşıyorsanız, boynunuza bu esmaları asma yerine bizzat diliniz ile zikretmelisiniz.

Korku için şu esma okunmalıdır.

 • 33 Defa Sübhanallah (Allah’ı her şeyden münezehtir)
 • 55 Defa Elhamdülillah (Allah’a hamdolsun)
 • 66 Defa Allahuekber (Allah en büyüktür)
 • 10 Defa El Mecid (Şanı ve şerefi yüce olandır)
 • 46 Defa El Vasi (Rahmet, kudreti ve zenginliği her yeri kapsayandır)
 • 54 Defa El Kaviy (Her şeye gücü yetendir)
 • 55 Defa El Metin (Yaratırken zorlanmayan ve her şeyi kolay şekilde gücü yeterek yaratandır)
 • 59 Defa El Hakim (Her şeyi hikmet üzerine yaratandır)
 • 77 Defa Ya Rezzak (Yarattığı her şeyin rızkına kefil olandır)

Esmaları korku ve endişe gibi durumlarda okunmalıdır. Bu okunan esmalar hem korkularınızdan emin olmanızı, hem de umduklarınıza nail olmanızı sağlayacaktır. Allah’ın izni ile tüm kaygı bozukluklarından, endişelerden ve korkulardan yapılan bu esma ile kurtulacak, daha huzurlu ve mutlu bir hayata sahip olacaksınız.

Önemli olan yapılan dualara kalben inanmak ve yardımı sadece Allah’tan beklemektedir. Allah kulunu duymakta ve işitmektedir. Kendisine istediğiniz kısa sürede verecek ve korkularından kendisini arındıracaktır.

YAZAR BİLGİSİ
İlyas A.
İstanbul Üniversitesi mezunuyum. Araştırmayı seven disiplinli bir kişiyim. Kitap okumayı ve farklı konular hakkında bilgi sahibi olmayı seviyorum.
YORUMLAR

 1. Tuğba dedi ki:

  İnşirah suresinde hatalı yazım mevcut dikkat etmenizi tavsiye ederim.